Maphia Horse

Blog

Lidé se mě často ptají na různé věci ohledně luku, šípů či lukostřelby. Jaký luk si pořídit, jaký je nejlepší a jaké jsou ideální šípy. Odpověď je jednoduchá, ale nejspíš vás nepotěší -> Nevím, protože pro každého je nejlepší něco jiného. I tak se pokusím sepsat alespoň základní informace, mé poznatky k výběru šípů a luků pro jezdeckou lukostřelbu. Nic z toho není boží desatero a nejlepší je si všechno vyzkoušet.

Další inspiraci můžete najít ve skupině na facebooku.

Facebook skupina MAPHIA HORSEBACK ARCHERY

Blog:

Výběr luku

Luků je opravdu velké množství různých typů, avšak každému vyhovují nějaké jiné. Doporučuji si zajet někam pár luků vždy vyzkoušet. Základní parametry:

Tvar

Některé luky jsou více či méně prohnuté, širové či úzké v ramenou, některé naopak prohnuté nejsou vůbec, nějaké drobné rozdíly v nich vnímám, ale může na to mít vliv i mnoho dalších parametrů takže to nemohu efektivně posoudit (osobně používám ráda turecké luky které jsou typické tím že se v místě držení neprohýbají). Tvar luku není nijak omezen, je to opravdu jen o preferenci každého, jediné co se nesmí používat jsou luky se zakládkou (takový ten výkus kam se pokládá šíp). Tedy alespoň na závodech, doma si střílejte třeba ze sportovního že . Pozornost také věnujte šířce místa kde luk držíte, některé jsou hodně široké jiné naopak úzké, kulaté a placaté atd. Ne všechny se každému dobře drží.

Materiál

Materiál luků je také různý, od přírodních, přes umělé materiály po jejich kombinace. Přírodní jsou náročnější na údržbu, umělé materiály vydrží víc nepřízeň počasí. Nejlepší mi přijdou mixy přírodních a umělých materiálů. Pro začátek si myslím, že je celkem jedno jestli je to super přírodní luk tradiční ze šlach a kde si čehosi, nebo umělý obyč luk z číny. Stejně dostane zabrat a vy se to na něm prostě naučíte a pak si stejně pořídíte luk lepší, silnější atd. protože kdo jednou začne tak u jednoho luku nezůstane.

Váha

Váha luku závisí dost na materiálu. Já mám hodně lehoučký luk, těžší mám problém udržet dobře v zápěstí, někomu zase nemusí vyhovovat, že nic jako na ruce necítí. Co se vlivu na střelbu týká, tak v tomhle nemám úplně relevantní informace, ale obecně a logicky by těžší luk měl být snazší, tedy pro začátečníky lepší a to kvůli pojmutí energie při výstřelu, bude se snáz stabilizovat ale nesmí být tak moc těžký že vás převažuje nebo ho neudržíte v ruce.

Reflexe

Reflexe (bud jsou více či méně reflexní, nebo jsou přímé a lajcky je to dle ohybu ramen, rozdíly viz. obrázky. Častěji se v jezdecké lukostřelbě používají reflexní, upřímně jsem přímý luk ještě nikoho na koni neviděla, ale neznamená to že z nich nikdo nestřílí )

Délka

Délka luku je také pro každého člověk jiná. Mě pro lukostřelbu vyhovují hodně krátké luky cca 110 - 120 cm protože se s nimi snáz na koni manipuluje a tolik nepřekáží. Nicméně čím kratší luk tím těžší je z něj střílet. Pro začátečníka bych ultra krátký luk nedoporučovala. Ze zkušenosti tu mám pro začátečníky luky cca 122 a jde to s nimi, ale vyšší lidé by klidně mohli mít i delší. Já při výšce 173 cm mám luk 111cm a sem s nim v poho, a Tas má skoro dva metry a zastřlí si z něj pěkně taky, ale začínala jsem na luku o délce cca 120cm a luk co měl 140 byl taky v pohodě.

Síla

Síla luku se obecně uvádí v librách (lbs) při nátahu 28 palců. 1 libra je cca 0,45 kg. Jezdecká lukostřelba je víceméně o střílení na krátkou vzdálenost, takže není potřeba úplně ultra silný luk, ale omezené to není. Sílu luku bych doporučovala tak aby jste pohodlně natáhli luk a neměli s tím větší trápení a nestačí jen jednou, uvědomte si že vystřílíte deně třeba 100 - 1000 šípů a když budete tahat luk, který natáhnete jednou ze všech sil a po deseti šípech se vám budou klepat ruce tak vás to odradí a navíc se naučíte se křivit ve snaze to nějak vykompenzovat. Pro začátečníka ženu je ideálka tak 25, pro muže cca 30, ale když budete střílet hodně a pravidelně tak možná časem začnete chtít nějaký silnější. Navíc to, co máte na luku napsáno se může lišit od pocitu nátahu a to ovliňuje třeba tvar, délka, materiál luku atd Takže 25 liberní luk vám může připadat snadno natažitelný jako 20 lib ale i težce natažitelný jako 30... aby to nebylo jednoduché Opět, nejlepší je vyzkoušet, natáhnout si luk alespoň 20x po sobě a zhodnotit jak se u toho cítím.

Cena

Tak tady je to na vás. Cena luku se pohybuje od 1000,- až do moc. Pro střílení jednou za čas, nebo na úplný začátek stačí luky kolem 2-3 tisíc. Luky kolem 6ti tisíc už jsou zajímavější a víc peněz se do toho pro začátek nevyplatí ani dávat Pak až tomu budete rozmět víc a můžete si koupit třeba super drahý. Já si vystačím s luky do 10 tisíc a jsem spokojená.

Výběr šípů

Týblo

(tělo šípu, aneb ta trubka)

Materiál týbla + váha - Materiály které se nejčastěji používají jsou dřevo, hliník (dural), nebo karbon, možná ještě nějaké plasty. Dřevo je nejlevnější, ale také jako dřevo pracuje a dřevěné šípy (podle kvality dřeva) pracují, mohou se ohýbat a praskat. Také se více lámou. Hliníkové šípy se nezlomí, ale zase se ohýbají a ohnutý šíp je takřka nesrovnatelný, takže už navždy bude mít horší vlastnosti. Jsou také těžší. Karbon je nejdražší materiál, je lehký, může se zlomit ale ne tak snadno jako dřevěné šípy. Já používám jedině karbon, ale každému vyhovuje něco jiného, existují i kvalitní dřevěné šípy a nekvalitní karbonové šípy často s nějakou příměsí.

Délka týbla - Vyrábějí se různé délky, nejčastěji 28-34 palců. Délka šípu by měla opět záviset na člověku a typu luku, délce jeho nátahu (kratší luky budou vyžadovat kratší šípy) atd. Šíp by neměl být tak krátký aby se vám mohlo stát že při plném nátahu jakoby propadne dovnitř (kdybyste ho v ten moment vystřelili tak jakoby chtěl provrtat luk, nebo třeba ruku kterou luk držíte a to příjemné moc není), příliš dlouhé šípy budou zase hůře létat. Takže chce to vzít šíp ideálně dlouhý. Pokud nevíte tak si kupte tři šípy různých délek a prostě to vyzkoušejte.

Šířka týbla - Mohou být šípy tenké plné i duté nebo širší často duté (kromě dřeva). Tenčí šípy mají lepší předpoklad doletět daleko. Širší jsou lepší na střelbu z blízka, ale opět je to všechno v kombinaci s dalšími parametry.

Spin - to je tuhost/ohebnost šípu. Čím je spin menší tím tužší je šíp. Např. 300 spin bude hodně tuhý šíp, 900 bude hodně měkký. tato veličina je také velmi důležitá pro správný let šípu, ale je to opravdu věda, kterou i já pořád objevuji a testuji různé spiny na různých šípech i lucích a sleduji jak se chovají. Na některých prodejnách vám budou schopni poradit. Příliš tuhý šíp (tedy s malým spinem) bude po výstřelu dělat neplechu, protože místo aby se ohýbal tak celé týblo létá sem tam a je to jeden z důvodů proč jsou šípy v terči na křivo (ale ne jediný). Příliš měkký šíp se vám zase při výstřelu může zlomit. Takže pokud si nejste jistí tak tužší je minimálně bezpečnější.

Letky

Délka - čím delší a širší letky tím lépe bude šíp létat na kratší vzdálenost. Odpor vzduchu který způsobují totiž letící šípy rychleji srovná. Naopak na šípy kterými chci střílet do dálky dávám letky maličké, krátké a úzké aby šíp brzdili jen velmi pozvolna. Díky délce letu má šíp ale čas se srovnat aby do terče dopadal rovně.

Materiál - Nejčastější jsou letky péřové nebo plastové. Péřové letky mají lepší letecké vlastnosti, jsou lehčí a při průletu kolem luku se zmáčknou a nerozhazují dráhu letu. Často jsou však i dražší a také se rychleji ničí. Plastové jsou celkem levné, déle vydrží a méně bolí když vás štrejchnou při průletu kolem ruky, pro začátečníky mi přijdou ideálnější, ale každý nechť si zkusí sám.

Počet - nejklasičtější jsou 3 letky. Mají asi nelepší airodynamické vlastnosti. Občas se však objeví i 4 letkové, které jsou vhodné jen na kratší vzdálenosti, nebo 6 ti a více letkové či šípy s třásněmi které se nazývají flu-flu šípy. Jsou to šípy používané původně na lov ptáků a jejich úkolem je vyvinout rychlost na pár metrů, rychle se srovnat a když člověk mine tak nedoletět moc daleko, a to jim jde . Vystřelit do vzduchu tříletkovým uzkým šípem tak ho najdu ve vedlejší vesnici. Také jsou varianty s dvěma letkami, ale pro své horší vlastnosti nejsou příliš používané.

Rozmístění- u sudého počtu letek je to celkem jasné, ale u tří letek lze letky lepit různě rozložené. Pro začátečníka je to asi úplně fuk Důležitější je vzdálenost letek od končíku. Já dávám cca 4-5cm podle délky šípu, protože s šípy za končík manipuluji s čímž sportovní lukostřelba nepočítá a většina dostupných šípů má letky strašně nahoře a když človek drží šíp tak si letky muchlá. Nicméně nesmí se to s tím zase přehánět protože čím jsou letky dál od končíku zhoršuje to vlastnosti letu šípu. Některé úchopy a typy nasazení na tětivu však nevyžadují držení šípu takže se pak střílí dobře i klasickými sportovními šípy, ale je jich pomálu.

Končík

Nejlepší jsou končíky otevřené, pač to usnadňuje nandavání šípu na tětivu. Sportovní lukostřelba však má končíky výhradně zavřené aby šíp měl lepší letové vlastnosti. Některé končíky se zacvakávají na tětivu jiné ne. Zacvakávání maličko zpomaluje, ale pro začátek je to určitě pohodlnější protože se človek nemusí soustředit na udržení šípu na tětivě. Pro rychlostřelbu se pak používají končíky otevřené a nezacvakávací. Pokud máte končíky zvařené dají se nahřát a roztáhnout. Nejčastější materiál je plast, ale existují i kovové a jiné pevnější materiály. Já preferuji obyč plast.

Hrot

Hrot je optimální oblý. Ostré hroty sice lépe létají, ale jezdecká lukostřelba je nebezpečnější sport než klasická, protože se vždy může stát že vám to někam ustřelí a tupým šípem někoho zastřelíte složitěji. Kulaté hroty sice nejsou moc kamarádi (více je ničí) s umělými terčovnicemi ale za tu bezpečnost to stojí. Hroty jsou šroubovací či nalepovací a jejich váha ovlivňuje dráhu letu šípu.

Počet šípů

A konečně jsme u počtu šípů které potřebuji pro začátek. Doporučuji koupit max 2-3 šípy. Když si jich koupíte 10 tak během pár střílení budete mít stejně 2. Ostatní poztrácíte Takže je lepší chodit si pro ty dva rovnou. Šípy celkem lezou do peněz takže je třeba myslet ekonomicky pokud teda nevyhazujete rádi peníze oknem. Ono to někdy jde samo... když třeba za jedno krátké střílení zničíte šípy za 2 tisíce ehm.... néé vůběc to není osobní zkušenost

Terče

Terče není třeba pro začátek kupovat, postačí i pytel s oky nacpaný slámou, molitanové houby, polystyren atd. Samozřejmě se dají koupit i klasické slaměné nebo umělé terčovnice či 3D terče s takovou pěnou. Klasika sláma mi přijde nejlepší protože vydrží dlouho a šípy se z terčů dobře vytahují. Z umělých, pěnových a 3D terčů to někdy vyžaduje sakra úsilí Btw také se dá koupit balík slámy ať už kulatý nebo hranatý a využít ho jako terč. Vyjde to zase levněji, ale nedá se to moc přenášet. Toť takový základ, neberte to jako boží desatero, stejně si musíte na mnoho věcí přijít sami a vyzkoušet. Tak hodně štěstí se začátkem jezdecké lukostřelby!

Úchopy

Úchopů je celá řada, zmíním zde jen pár dle mě nejpoužívanějších.